Drivstoffprisane skal opp igjen – tysdag aukar avgiftene.

I morgon stig bensin- og dieselprisane igjen

Ved midnatt skjer det mykje omtalte hoppet i drivstoffavgiftene. Avgiftene skal tilbake til nivået dei var på i vår.

Publisert

Avgiftshoppet vil føre til at pumpeprisen på bensin aukar med 4,41 kroner per liter, medan for diesel vil han auke med 2,85 kroner per liter.

Dermed kan det vere lurt å fylle tanken i løpet av måndagen.

Avgiftene har vore mellombels kutta fram til 1. september etter eit vedtak i Stortinget før påske.

Det mellombelse drivstoffkutta går ut 1. september.

Den gongen var det dei borgarlege partia i allianse med Senterpartiet som tvinga fram avgiftskutta - mot regjeringa sin vilje.

Blei ikkje forlengt

Då Frp og Senterpartiet etter sommaren prøvde å få med seg dei andre partia på ei forlenging vidare etter 1. september, sa Høgre nei, og det var ikkje noko fleirtal i Stortinget.

Dermed går avgiftene tilbake til vanleg nivå.

Partia på Stortinget har gått inn i ein sørgjeperiode etter kong Haralds død og har varsla at dei vil avstå frå politisk debatt fram til etter gravferda. NTB har derfor ikkje prøvd å innhente nokon politiske kommentarar i samband med avgiftshoppet.

Går opp for anlegg og båtar også

Bakgrunnen for det mellombelse avgiftskuttet var krigen i Midtausten, som sende drivstoffprisane kraftig oppover i vinter.

Avgiftskutta blei vedteke av Stortinget i mars, mot regjeringa sin vilje. Her står finansminister Jens Stoltenberg på talarstolen under debatten.

Ifølgje SSB låg bensinprisen i snitt på 19,59 kroner per liter i juli, inkludert avgiftskutta, medan dieselen kosta 20,25 kroner.

I mars, før avgiftskutta, låg prisane på 23,50 kroner per liter for bensin og 24,54 kroner for diesel.

Det er ikkje berre drivstoffet til biltrafikken som har vore mellombels kutta. Stortinget vedtok også kutt i avgiftene for anleggsdiesel, i drivstoffavgiftene til fiske og fangst i nære farvatn og til innanriks sjøfart.

Alle desse går no også opp til nivået frå før det mellombelse kutta. (©NPK)

Powered by Labrador CMS